УРОК № 2
Тема.
Сприйняття мистецтва. Види та мова
мистецтва: декоративно-прикладне мистецтво. Прикладна діяльність. Аплікаційна композиція з
геометричних фігур «Килим».
Мета
і
завдання:
—поглиблювати знання учнів про види декоративно-прикладного мистецтва та
його засоби
виразності;
—поглиблювати розуміння композиції як поняття з курсу образотворчого
мистецтва;
—формувати інтерес та позитивне емоційне ставлення до творів
декоративно-прикладного мистецтва;
—поглиблювати навички прикладної діяльності;
—розвивати творчу уяву та фантазію учнів.
—Виховувати інтерес до історії
свого народу, почуття гордості за його здобутки, творчість
Обладнання:
—для вчителя:DVD-диск, мультимедійна презентація, кольоровий папір,
клей, ножиці, наочність;
—для учня: альбом-посібник
з друкованою основою, кольоровий папір, клей, ножиці.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Емоційне введення до уроку
- Ми з вами почнемо урок з подорожі на виставку ДПМ.
Уважно дивимось, які види ДПМ ми там зустрінемо.
(Презентація ДПМ)
2 . Пояснення нового матеріалу.
Сприйняття мистецтва.
- Діти, розгляньте зображення
творів декоративно-прикладного мистецтва,які представляють різні культурні
регіони світу,та визначите, що для них є спільним? (стилізовані зображення з яскраво
вираженим композиційним центром).
3. Повідомлення теми та мети уроку.
Сприйняття мистецтва.
- Діти ми з вами сьогодні
поринемо у світ килимів. Батьківщиною килимарства вважається Персія
(сучасний Іран)
Килими - це ткані вироби з кольорової вовни
або шовку, бавовняної або лляної пряжі, з ворсом чи гладкі. Здавна люди
прикрашали килимами своє житло: вистилали ними підлоги і меблі, вішали на
стіну.
4. Демонстрація
учням зображення килимів (Презентація).
-
Зверніть увагу на те, що кожен килим оздоблений
різними декоративними елементами, в
основі декоративних зображень бувають різні геометричні та природні форми,
-
проаналізуйте
зображення килима (DVD-диск) за таким планом:
1.Визнач, до якого виду
образотворчого мистецтва належить цей твір.
2. Визнач елементи декору килима.
3.Що розміщено в
композиційному центрі килима?
Чим відрізняються зображення в центрі килима
та по його краях?
4. Визнач виражальні засоби,
за допомогою яких досягається виразність зображення на килимі.
5. Чим сподобався тобі цей
твір мистецтва? Які емоції він викликає?
- А зараз ви
виконаєте самостійно роботу, що представлена в альбомі-посібнику. (
визначаю, яке із запропонованих зображень
аналізує кожен з учнів (робота проводиться за 2-ма варіантами)).
- Озвучення результатів дітьми своєї
аналітичної роботи з кожного варіанту та дописати інформацію до відповідного
неопрацьованого варіанту.
5. Пояснення вчителя з
елементами демонстрації
Головне завдання декоративно-ужиткового
мистецтва - зробити гарним речове середовище людини, її побут.
- Діти, давайте пригадаємо визначення користуючись словником мистецьких термінів у альбомі-посібнику.
Декоративно-прикладне
(ужиткове) мистецтво — це мистецтво, головною метою якого
є створення та оздоблення художніх виробів, що мають практичне призначення у
побуті.
У зв'язку з утилітарним призначенням
декоративно-прикладного мистецтва композиція в ньому відрізняється особливою
лаконічністю та яскравим символізмом.
Композиція (з лат. - «складання,
розміщення») — побудова художнього твору, співвідношення окремих
частин і елементів, що зумовлені його ідейно-образним змістом, характером і
призначенням.
Особлива виразність зображень
у декоративно-прикладному мистецтві досягається за рахунок їх стилізації за
формою та кольором.
Стилізація - процес
спрощення предмета за формою та кольором на основі відбору найвиразніших його
рис.
-
Діти,пригадайте та назвіть види декоративно-прикладного
мистецтва.
Види
декоративно-прикладного мистецтва:
батик, вибійка,
ткацтво, кування, кераміка, вишивка, флористика, карбування,
гравіювання, витинанка, писанкарство, лозоплетіння, художнє литво, художнє
різьблення, декоративний розпис тощо (учитель ілюструє інформацію
зображеннями).
Демонстрація найкращих
учнівських робіт на задану тему з коментуванням учителя.
6. Фізкультхвилинка
Руки
в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
ІІ Практична робота.
1. Вправи для оволодіння навичками досягнення
максимальної контрастності у зображенні.
- Діти, я вам пропоную в
робочому альбомі-зошиті у рубриці
«Спробуй» виконати завдання, намагаючись досягнути максимальної контрастності
окремо взятого зображення, використовуючи лише один колір(композиція в трикутникові - чорний колір, в квадраті
- залишити білий колір, в колі - блакитний,
у ромбі - фіолетовий).
2. -
Діти у своїй роботі ви будете користуватися ножицями та клеєм, тому давайте
згадаємо правила роботи із ножицями та
клеєм (Повторення правил техніки безпеки ).
3. Виконання аплікаційної творчої
роботи «Килим» (у роботі використовуються
прості площинні геометричні фігури: круг, трикутник, прямокутник,
ромб, квадрат). Особливу увагу слід звернути на форму, розмір і колір
елементів композиції та досягнення виразності композиційного центру.
ІІІ Підсумок уроку.
1.
Тестові
завдання (Слайди презентації)
2.
Скласти
сенкан зі словом: 1 варіант – килим 2
варіант- вишивка
3. Аналіз учнівських робіт,
виставлення і мотивація оцінок
Розміщення на дошці 3-4 учнівські роботи, в
яких найбільш виразно виявляється вдале застосування понять, що засвоювалися на
уроці, та роботи, які містять характерні учнівські помилки
Аналіз за планом:
1. Правильність використання властивостей форми та кольору для формування композиційного
центру.
2. Обрамлення основного зображення
другорядними.
3.Досягнення
композиційної рівноваги.
Домашнє завдання:
-
Поспостерігати та визначити, на які
об'ємні геометричні фігури схожі різні овочі та фрукти.
-
Написати творчу роботу
(вірш, твір – за бажанням «Дари осені»)
Немає коментарів:
Дописати коментар