четвер, 17 грудня 2015 р.

Тема: Види і мова мистецтв. Видова специфіка  та художньо-образна мова мистецтва.
Мета:
·         Ознайомити учнів з поняттями  «культура»,  «художня культура» та специфікою творчої діяльності на уроці художньої культури;
·         Поглибити знання учнів про види мистецтва та специфіку їх художньо-образної мови;
·         Розвивати компетентнісний рівень учнів під час класифікації видів мистецтв у відповідності до їх виражальних засобів;
·         Розкрити поняття «образу» у мистецтві;
·         Розглянути місце людини та образ світу у мистецьких шедеврах.
Обладнання:
·         Музика:
Enio Morrikone & Dulce Pontes «Renascer ( Moses)»;
·         Візуальний ряд:   Фотознімки та репродукції картин художників: твори первісного та стародавнього мистецтва, графіки, живопису, дизайну та декоративно-прикладного мистецтва, архітектурних та скульптурних творів і синтетичних мистецтв сучасності;
·         Зошити-посібники для учнів;
·         Технічні засоби навчання.
·          
                                              Хід уроку

Епіграф уроку: «Любити можна тільки те, що  дуже добре знаєш» (Жан Жак Руссо)

1.        Вступ
1.1.            Емоційне введення до уроку
1.2.            Вступна бесіда
-          Виразіть сої відчуття від перегляду презентації
-          Як одним словом можна назвати побачені та прослухані твори?
-          Які асоціації виникають у вас у зв’язком зі словом мистецтво?
«Побудова асоціативного куща»

Мистецтво
1.3.            Слово вчителя

Історія людства – це історія становлення людських цінностей.
-          Що можна віднести до загально – людських цінностей взагалі:
(учні наводять приклади, обґрунтовують свою думку, доводять її правильність)
-          Як підсумок дискусії даємо визначення понять культура, мистецтво.
Мистецтво – це художня література, музика, архітектура,   хореографія, образотворче мистецтво, театр, кіно. Кожна країна має своє мистецтво, культуру та надбання.
Кожен із видів мистецтва  не  схожий на інший і відрізняється від нього, але всі вони разом становлять мистецтво. У кожного виду свої сторони дійсності, які вони відтворюють, і своя особлива мова: у музиці – звуки, у живопису – барви, в архітектурі – об’ємні форми. Всі ці різновиди є основою художньої культури.
1.4.            Повідомлення теми, мети та завдань уроку
-          Отже, темою нашого уроку  є мистецтво, його види та мова. Ми познайомимось із видами мистецтва, та засобами виразності кожного виду, створимо кросворди за темою нашого уроку.
2.        Пояснення нового матеріалу
2.1.Мотивація навчальної діяльності
Якщо ви хочете отримувати насолоду від мистецтва, то ви маєте бути художньо освіченою людиною. Не треба думати, що розуміти мистецтво просто. Це неправильно, коли вважають, ніби досить глянути на картину, намальовану художником, як усе стане ясно;  подивитися кінофільм – і все стає зрозумілим; погортати сторінки книжки – і вже все засвоєно. Ні. Мистецтво – явище надзвичайно  складне.
2.2. Актуалізація опорних знань учнів
- Які види мистецтва вам відомі?
-  Які види мистецтва ви вивчали в попередніх класах?
- Яку  людину можна назвати культурною?
-  Яка роль мистецтва у житті кожної людини?
2.3 Міні - лекція
Культура – це сукупність матеріальних та духовних цінностей вироблених людством протягом усієї історії, а також сам процес творення цих цінностей. Окремо виділяється художня культура: це література і мистецтво.
Мистецтво – це одна із форм суспільної свідомості, відображення навколишньої дійсності в художніх образах. Мистецтво лежить в основі художньої культури.
Всі мистецькі твори створені людиною, отже:
людина – творець і носій життєвих сенсів, інакше кажучи – суб’єкт культури. Не кожна людина може бути творцем мистецьких творів, але кожна особа переробляє у власній душі цінності світової та вітчизняної культури і таким чином визначає своє особисте ставлення до світу, відчуває причетність до життєвого сенсу людства, культури свого народу.
Відносно людини мистецькі твори виконують декілька функцій, які взаємопов’язані між собою і доповнюють одна одну:
1)   естетична функція – відбувається тоді, коли людина милується твором мистецтва (демонстрація наочності: картин, скульптури, архітектурних пам’яток, тощо);
2)   комунікативна функція – виражається через спілкування (1-2 учні можуть висловити власну думку щодо побачених творів);
3)   виховна функція – мистецькі твори сприяють вихованню естетичного смаку, допомагають у формуванні загальнолюдських цінностей;
4)   пізнавальна функція – завдяки мистецьким творам людина пізнає світ розширює свої знання у різних сферах.
Види мистецтва
Мистецькі твори умовно поділяються на три види:
1.    Просторові (візуальні) – ті, котрі оперують поняттям простору; все, що ми сприймаємо через зір: це твори образотворчого мистецтва – живопис, графіка, ДПМ, скульптура, архітектура, дизайн ландшафтів та інтер’єрів.
2.    Часові (аудіальні) – твори мистецтва сприймаються в часі: для того щоб сприйняти і осмислити їх, потрібно затратити певний час. Це поезія, література, музика.
3.    Синтетичні (аудіо-візуальні) – поєднують в собі сприйняття через зір і через слух протягом якогось часу: кіно, театр, танець.
Часові просторові характеристики невіддільно пов’язані між собою: музичний рух здійснюється не в абстрактному вакуумі – усі поняття гармонії і поліфонії неможливо уявити без осмислення просторових координат музичної вертикалі. Аналогічно в пластичних мистецтвах століттями спостерігається прагнення митців передати в статичному творі динаміку руху і часу.
Мистецтво – синкретичне в своїй основі, воно здавна виявляло дві протилежні тенденції: з одного боку – до диференціації, з іншого – до інтеграції. Художньо-естетичним фактором єднання в прадавніх обрядових іграх був ритм: його можна простежити в музиці, літературі, орнаментах, танці (по можливості, демонстрування відповідних моментів).
Кожен вид мистецтва з одного боку, спрямований на максимальне виявлення, посилення специфічних і неповторних художньо-мовних особливостей, з іншого – всі вони намагаються враховувати і використовувати досвід інших мистецтв, щоб розширити власні межі і можливості. Так тенденція до індивідуалізації доповнюється тенденцією до взаємодії і синтезу. (Спочатку вчитель, а далі учні дають словесну характеристику творам мистецтва (наприклад: для картини – приглушений колорит, стрімкий рух ліній і т.д.; для музичного твору – хаотичне звучання, пружний ритм і т.п.)
Богослови християнського Середньовіччя виявили структурні закономірності універсуму, єдність естетичних принципів у феномені храму – образу світу, унікального синтезу краси і цілісності.
Стародавня аналогія «спектр – октава» відродилась у теорії І. Ньютона, який відкрив спосіб розкладання світла на кольори (сім звуків, сім кольорів).
Отже, культура – поняття цілісне, зокрема художня культура – в ній види мистецтва існують у різних формах взаємозв’язків, які виражаються через специфіку кожного окремого виду.

2.4. Робота в зошиті-посібнику
- Опираючись на таблиці «Засоби виразності у мистецтві» та  «Види мистецтва» визначити засоби виразності, за допомогою яких відбувається естетичне відтворення світу у різних видах мистецтва.
Узагальнення суджень учнів – поняття  образу у мистецтві.
Образ у мистецтві – це узагальнене художнє відображення визначальної суті реального та уявного навколишнього світу, думок і почуттів митця в художньому творі
3.  Практична творча діяльність учнів
3.1. Розробка творчого завдання (групова робота)
-  Пояснення правил поведінки та особливостей творчої діяльності на уроці художньої культури.
- Створення кросворду за темою уроку, використовуючи вивчені поняття.
3.2. Захист колективних творчих проектів
4. Підсумок уроку
4.1. Завдання «Сенкан»
Склати сенкан зі словом:
1 варіант МИСТЕЦТВО
2 варіант КУЛЬТУРА
4.2. «Мозковий штурм»
Продовжити речення:
1.    До загальнолюдських цінностей належать … .
2.    Сукупність матеріальних та духовних цінностей, вироблених людством протягом всього свого існування – це … .
3.    Відтворення навколишньої дійсності в художніх образах – це … .
4.    Суб’єкт культури – це … .
5.    Назвіть 4 функції мистецтва … .
6.    Види мистецтва, які сприймаються через зір, називаються
До них належать: … .
7.    Види мистецтва, які сприймаються в часі, називаються … .
До них належать: … .
8.    Види мистецтва, які поєднують в собі сприйняття через зір і слух, називаються … .
До них належать: … .

4.2. Формулювання висновку за темою, узагальнення знань, отриманих на уроці
4.3. Виставлення та мотивація оцінок
5. Домашнє завдання
- Поділ на групи
- Пояснення  завдання на наступний урок
Підготувати інформацію за темою  «АРХІТЕКТУРА»
1 група Архітектура Сходу
2 група Архітектура Китаю
3 група Архітектура Ангілії  часів Середньовіччя
4 група Архітектурні пам’ятки України
5  група Архітектурні пам’ятки Вінниччини



сценарій нового року "мУЛЬТИПЛІКАЦІЙНИЙ ВІНІГРЕТ"

Черв Шап. Пісня червоної шапочки
Маша Лижню!!!! Лижню давай! (штовхає)
ЧШ Ти що?! Хіба тобі лісу мало?
Маша    Ати не бачиш, що я спішу?! До Міші! На Новорічне свято!
ЧШ А я до бабусі теж спішу, але ж не штовхаюсь…
Маша  А що у тебе в корзинці? ЦУКЕРОЧКИ!!! Цукерочки дітям! (хапає подарунок, вибігає)
ЧШ  - ти куди?!
Ну що це за ліс?! То вовк підманув, тепер це мале дівчисько бабусин подарунок забрало…
Кіт Матроскін
На ось, візьми. Я у дівчиська відібрав
(В сторону)- подумаєш…цукерки… печиво    Теж мені щастя. От молочко. Сметанка… це зовсім інша справа
ЧШ Дякую тобі , котику. Який же ти розумний та добрий
К Матроскін
-         Я ще й на машинці вишивати вмію…
Ведмідь  (Хапає кота за шкірку)
-         Ти що це , котяро, маленьких дітей почав ображати? І з яких це пір  ти почав цукерки любити?
КМатр. – Та я ж…
ЧШ – це ж вона у мене відібрала! А я подарунок бабусі несла.
Ведмідь _ Машо?!!
Маша  - Та я… Та я…цукерки ж треба дітям , а не бабусям дарувати…
Ведмідь  - За таку поведінку і мого подарунка не отримаєш
Маша – Я більше не буду…
Шарік   - Ой, яка весела компанія. А я даремно цілий день по лісі пробігав. Нікого із звірів не зустрів
Дядя Федір    Ну тебе, Шарику, не наздогнати. Чого ти у ліс помчав? Сьогодні усі до свята готуються. Мені ваша допомога потрібна, а ви по лісу вештаєтесь
Шарік    Ти ж знаєш, що без полювання мені і життя не миле! А давайте я вас усіх із фоторушниці щьолкну!
Маша  - А фотографії ти нам коли віддаси?
Ведмідь Машо, ти знову?!
Маша – А що я Маша, Що Маша… Уже й запитати не можна (ображена відходить в сторону, показує язик)

(На сцені зявляються Вінні-пух і Пятачок вінні тягне п’ятачка за руку)
 Пятачок – Вінні, Вінні, а куди ми ідем?
Вінні- Як куди? На свято Новорічне
П’ятачок  УРА! УРА! А що ми там робитимемо?
Вінні –Як що? Цукерки їстимемо.
Пятачок--- а ми ж дідусеві Морозу нічого не приготували
Вінні Не страшно. Я швидко пісні складаю. А ти підспіваєш
 (. На сцену вбігають заєць з вовком і знову ховаються)
Пятачок  Ідемо звідси, бо цей вовчисько при нагоді ще й нами поласує і не подавиться
Виходять. На сцені зявляються заєць і вовк в костюмах ДМ і Снігурочки.
Вовк – я на свято новорічне
Свято радісне й незвичне
Завітала до звіряток
Всіх із святом привітати
А щоб свято розпочати,
Треба Дідуся позвати.
ДМ
Здрастуй, лісовий народ
Всі ставайте в хоровод
Нам снігурочка- красуня тут співатиме пісень
В новий рік і в новий день!!!
 (Пісня з мультфільму)
 (Мальвіна і Буратіно з залу плещуть в долоні і виходять на сцену)
Мальвіна – від Карабаса ми тікали,
А потім в лісі заблукали.
Вже думали, зовсім пропали
А тут на свято ось попали.
Буратіно – веселе свято Новий рік,
Уже ступає на поріг
Всі будуть веселитись, стрибати і співати
А ми разом з Мальвіною
Будемо танцювати
(Танець Буратіно з Мальвіною)
Попелюшка
_ я теж прийшла на свято
 і хочу заспівати
(Пісня Попелюшки)
(Вовк зриває костюм Снігурочки і знов біжить за зайцем)

(Вибігають з-за ялинки, вовк хапає зайця,  зявляється Маша , закриває зайця собою)
-         Маша. --- тільки спробуй! (До воввка)
(До зайця) – спокійненько! Набираєм номерок… набираєм номерок..
Виходить ведмідь
-         Що вовчисько!? Знову бешкетуєш?
Вовк  - Та я що, я ж нічого… я його хотів зі святом привітати.
Ведмідь – От і добре. Дивись, бо багато свідків і всі слухають твоє привітання
Вовк  А можна я усіх разом привітаю?
З Новим роком , друзі милі !
Щастя вам! Тепла в оселі !
Хай не штормлять життєві хвилі,
Щоб були завжди веселі !
Заєць
2.Хай любов вам серце гріє
Все життя ,і скрізь , і всюди !
Хай не згасне в вас надія ,
Поважають завжди люди !
Мальвіна
Не сумуй , коли сніг за вікном
 Замітає нездійснені мрії.
 Новий рік за святковим столом
 Нам дарує щасливі надії.
 Хай із кожного дому рік старий забере
 Всі турботи й незгоди торішні.
 І у кожній оселі запалять святкові
 Вогники новорічні.
 Попелюшка.
3.Всім бажаєм в новім році
Справи нові розпочати ,
Та такі , щоб аж гриміла
Слава  про діла ваші завзяті !
Хай життя в країні стане
І стабільним , і заможним ,
Щоб життя , нам Богом дане ,
Міг прожить достойно кожний
Буратіно
Хай веселощі і сміх
Долинають звідусюди
Хай наступний новий рік
Для усіх щасливим буде
Шарик
5.Будьте люди , щасливі ,
В мирі , праці навіки ,
Хай зародять вам ниви
Щастя повні засіки !
.Хай таланить вам всюди ,
З Новим роком вас , люди !
Маша
Новий рік – казковий час !
Хай здивує щастям вас !
Ведмідь .
З  Новим роком , любі друзі ,
Я вас хочу привітати ,
Щиросердо побажати ,
Щоб веселими були ви
Серед всіх щоденних справ ,
Щоб із піснею дружили
І ніколи не тужили !
ЧШ
Із Новим роком Мавпочки я вітаю,
Здоров'я, щастя побажаю,
Веселих до не можу днів,
Прегарних і ласкавих слів.
Вінні
Більше меду і горішків
І цукерків зовсім трішки
(по торбинці кожен день)
Вдосталь радості й  пісень.
Пятачок
Більше в серці доброти
Друга вірного знайти.
Тих що є , не забувати,
А любити й поважати.
Матроскін
В кожен дім. У кожну хату
І прибуток, і зарплату…
Вистачало щоб на все:
На м’ясце і на сальце
На сирок і на сметанку,
Кухлик молочка із ранку.
Дядя Федір
Щоб в селі жили , як в місті
Зручності завжди на місці.
Ліхтарі , дороги гарні
І цукерки у кавярні.
Пєчкін
Зачекайте! Зачекайте!
Свята ще не закривайте!
Біг до вас я через ліс,
 телеграму вас приніс
(Читає телеграму)
Мавпа хвостиком крутнула,
Рік Новий до нас гукнула.
І бажає цього року
Облетіти всю Європу,
Мавпу справжню вам  зустріти
У Китаї чи на Криті,
Словом, розкоші й достатку,
Гарних вражень всім на згадку!
Дай Боже Вам любові і тепла,
Добра в сім'ї і затишку в оселі,
Щоб щастя світла музика текла
В різдвяні свята, щедрі і веселі!
Хай здійснює бажання рік Новий,
Хай радість в вашій хаті  розцвітає,
З чудовим святом, радості і мрій…
Всі
Ми щиро і сердечно Вас вітаєм!
Пісня



http://schoolartkvitka.blogspot.com/2015/12/blog-post.html