Тема:
Види і мова мистецтв. Видова специфіка
та художньо-образна мова мистецтва.
Мета:
·
Ознайомити учнів з поняттями «культура»,
«художня культура» та специфікою творчої діяльності на уроці художньої
культури;
·
Поглибити знання учнів про види
мистецтва та специфіку їх художньо-образної мови;
·
Розвивати компетентнісний рівень учнів
під час класифікації видів мистецтв у відповідності до їх виражальних засобів;
·
Розкрити поняття «образу» у мистецтві;
·
Розглянути місце людини та образ світу
у мистецьких шедеврах.
Обладнання:
·
Музика:
Enio
Morrikone & Dulce Pontes «Renascer
(
Moses)»;
·
Візуальний ряд: Фотознімки та репродукції картин художників:
твори первісного та стародавнього мистецтва, графіки, живопису, дизайну та
декоративно-прикладного мистецтва, архітектурних та скульптурних творів і
синтетичних мистецтв сучасності;
·
Зошити-посібники для учнів;
·
Технічні засоби навчання.
·
Хід уроку
Епіграф уроку: «Любити можна
тільки те, що дуже добре знаєш»
(Жан Жак Руссо)
1.
Вступ
1.1.
Емоційне введення
до уроку
1.2.
Вступна бесіда
-
Виразіть сої
відчуття від перегляду презентації
-
Як одним словом
можна назвати побачені та прослухані твори?
-
Які асоціації
виникають у вас у зв’язком зі словом мистецтво?
«Побудова
асоціативного куща»
Мистецтво
|
1.3.
Слово вчителя
Історія
людства – це історія становлення людських цінностей.
-
Що можна віднести до загально – людських
цінностей взагалі:
(учні наводять приклади, обґрунтовують свою думку, доводять її
правильність)
-
Як підсумок дискусії даємо визначення понять культура, мистецтво.
Мистецтво – це художня література, музика,
архітектура, хореографія, образотворче
мистецтво, театр, кіно. Кожна країна має своє мистецтво, культуру та надбання.
Кожен із видів мистецтва
не схожий на інший і
відрізняється від нього, але всі вони разом становлять мистецтво. У кожного
виду свої сторони дійсності, які вони відтворюють, і своя особлива мова: у
музиці – звуки, у живопису – барви, в архітектурі – об’ємні форми. Всі ці
різновиди є основою художньої культури.
1.4.
Повідомлення теми,
мети та завдань уроку
-
Отже, темою нашого
уроку є мистецтво, його види та мова. Ми
познайомимось із видами мистецтва, та засобами виразності кожного виду,
створимо кросворди за темою нашого уроку.
2.
Пояснення нового
матеріалу
2.1.Мотивація
навчальної діяльності
Якщо ви хочете отримувати насолоду від мистецтва, то ви
маєте бути художньо освіченою людиною. Не треба думати, що розуміти мистецтво
просто. Це неправильно, коли вважають, ніби досить глянути на картину,
намальовану художником, як усе стане ясно;
подивитися кінофільм – і все стає зрозумілим; погортати сторінки книжки
– і вже все засвоєно. Ні. Мистецтво – явище надзвичайно складне.
2.2. Актуалізація
опорних знань учнів
- Які види
мистецтва вам відомі?
- Які види мистецтва ви вивчали в попередніх
класах?
- Яку людину можна назвати культурною?
- Яка роль мистецтва у житті кожної людини?
2.3 Міні - лекція
Культура – це
сукупність матеріальних та духовних цінностей вироблених людством протягом
усієї історії, а також сам процес творення цих цінностей. Окремо виділяється
художня культура: це література і мистецтво.
Мистецтво – це одна із форм суспільної свідомості, відображення навколишньої
дійсності в художніх образах. Мистецтво лежить в основі художньої культури.
Всі мистецькі твори створені людиною, отже:
людина –
творець і носій життєвих сенсів, інакше кажучи – суб’єкт культури. Не кожна
людина може бути творцем мистецьких творів, але кожна особа переробляє у
власній душі цінності світової та вітчизняної культури і таким чином визначає
своє особисте ставлення до світу, відчуває причетність до життєвого сенсу
людства, культури свого народу.
Відносно людини мистецькі твори виконують
декілька функцій, які взаємопов’язані між собою і доповнюють одна одну:
1)
естетична функція – відбувається
тоді, коли людина милується твором мистецтва (демонстрація наочності: картин,
скульптури, архітектурних пам’яток, тощо);
2)
комунікативна функція –
виражається через спілкування (1-2 учні можуть висловити власну думку щодо
побачених творів);
3)
виховна функція – мистецькі твори
сприяють вихованню естетичного смаку, допомагають у формуванні загальнолюдських
цінностей;
4)
пізнавальна функція – завдяки
мистецьким творам людина пізнає світ розширює свої знання у різних сферах.
Види мистецтва
Мистецькі твори умовно поділяються на три
види:
1.
Просторові (візуальні) – ті,
котрі оперують поняттям простору; все, що ми сприймаємо через зір: це твори образотворчого
мистецтва – живопис, графіка, ДПМ, скульптура, архітектура, дизайн ландшафтів
та інтер’єрів.
2.
Часові (аудіальні) – твори мистецтва
сприймаються в часі: для того щоб сприйняти і осмислити їх, потрібно затратити
певний час. Це поезія, література, музика.
3.
Синтетичні (аудіо-візуальні) –
поєднують в собі сприйняття через зір і через слух протягом якогось часу: кіно,
театр, танець.
Часові просторові характеристики невіддільно пов’язані між собою:
музичний рух здійснюється не в абстрактному вакуумі – усі поняття гармонії і
поліфонії неможливо уявити без осмислення просторових координат музичної
вертикалі. Аналогічно в пластичних мистецтвах століттями спостерігається
прагнення митців передати в статичному творі динаміку руху і часу.
Мистецтво – синкретичне в своїй основі, воно
здавна виявляло дві протилежні тенденції: з одного боку – до диференціації, з
іншого – до інтеграції. Художньо-естетичним фактором єднання в прадавніх
обрядових іграх був ритм: його можна простежити в музиці, літературі, орнаментах,
танці (по можливості, демонстрування
відповідних моментів).
Кожен вид мистецтва з одного боку, спрямований
на максимальне виявлення, посилення специфічних і неповторних художньо-мовних
особливостей, з іншого – всі вони намагаються враховувати і використовувати
досвід інших мистецтв, щоб розширити власні межі і можливості. Так тенденція до
індивідуалізації доповнюється тенденцією до взаємодії і синтезу. (Спочатку вчитель, а далі учні дають
словесну характеристику творам мистецтва (наприклад: для картини – приглушений
колорит, стрімкий рух ліній і т.д.; для музичного твору – хаотичне звучання,
пружний ритм і т.п.)
Богослови християнського Середньовіччя виявили
структурні закономірності універсуму, єдність естетичних принципів у феномені
храму – образу світу, унікального синтезу краси і цілісності.
Стародавня аналогія «спектр – октава»
відродилась у теорії І. Ньютона, який відкрив спосіб розкладання світла на
кольори (сім звуків, сім кольорів).
Отже, культура – поняття цілісне, зокрема
художня культура – в ній види мистецтва існують у різних формах взаємозв’язків,
які виражаються через специфіку кожного окремого виду.
2.4. Робота в
зошиті-посібнику
- Опираючись на
таблиці «Засоби виразності у мистецтві» та «Види мистецтва» визначити засоби виразності,
за допомогою яких відбувається естетичне відтворення світу у різних видах
мистецтва.
Узагальнення
суджень учнів – поняття образу у
мистецтві.
Образ у мистецтві – це узагальнене художнє відображення визначальної суті реального та
уявного навколишнього світу, думок і почуттів митця в художньому творі
3. Практична творча діяльність учнів
3.1. Розробка
творчого завдання (групова робота)
- Пояснення правил поведінки та особливостей
творчої діяльності на уроці художньої культури.
- Створення
кросворду за темою уроку, використовуючи вивчені поняття.
3.2. Захист
колективних творчих проектів
4. Підсумок уроку
4.1. Завдання
«Сенкан»
Склати сенкан зі
словом:
1 варіант МИСТЕЦТВО
2 варіант КУЛЬТУРА
4.2. «Мозковий
штурм»
Продовжити речення:
1.
До загальнолюдських цінностей належать … .
2.
Сукупність матеріальних та духовних цінностей,
вироблених людством протягом всього свого існування – це … .
3.
Відтворення навколишньої дійсності в художніх
образах – це … .
4.
Суб’єкт культури – це … .
5.
Назвіть 4 функції мистецтва … .
6.
Види мистецтва, які сприймаються через зір,
називаються
До них належать: … .
7.
Види мистецтва, які сприймаються в часі,
називаються … .
До них належать: … .
8.
Види мистецтва, які поєднують в собі
сприйняття через зір і слух, називаються … .
До них належать: … .
4.2. Формулювання
висновку за темою, узагальнення знань, отриманих на уроці
4.3. Виставлення та
мотивація оцінок
5. Домашнє завдання
- Поділ на групи
- Пояснення завдання на наступний урок
Підготувати
інформацію за темою «АРХІТЕКТУРА»
1 група Архітектура
Сходу
2 група Архітектура
Китаю
3 група Архітектура
Ангілії часів Середньовіччя
4 група
Архітектурні пам’ятки України
5 група Архітектурні пам’ятки Вінниччини
Немає коментарів:
Дописати коментар