вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Урок Візуальне образотворче мистецтво : ДПМ

Тема:  Візуальне (образотворче) мистецтво: декоративно-прикладне (ужиткове) мистецтво.

Мета:
·         Узагальнити та поглибити розуміння учнями виражальних можливостей декоративно-прикладного мистецтва та дизайну, їх спільних та відмінних рис;
·         Розвивати творчу уяву та фантазію учнів;
·         Формувати компетентнісні навички учнів під час створення  та захисту дизайн-проекту: «Фантазії на теми одягу Трипілля».

Обладнання:
·         Фантазійно-автентична музика у старовинному дусі.
·         Візуальний ряд:
Ретроспективна презентація різних видів декоративно-прикладного мистецтва з акцентуванням на культурі Трипілля.
Презентація «Віртуальна подорож на виставку декоративно-прикладного мистецтва»

Хід уроку
1. Вступ
1.1.Емоційне введення до уроку
1.2.Вступна бесіда
-          До якого  виду мистецтва належать щойно переглянуті твори?
-          Які почуття , виникли у вас після перегляду презентації?
-          Чи вважаєте ви ці твори дійсно творами мистецтва?

1.3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Сьогодні на уроці ми розмовлятимемо про  знайомі вам з дитинства речі – декоративно-прикладне мистецтво. Узагальнимо розуміння  виражальних можливостей декоративно-прикладного мистецтва та дизайну, їх спільних та відмінних рис; розвиватимемо творчу уяву та фантазію. Створимо дизайн-проект: «Фантазії на теми одягу Трипілля».

2.      Пояснення нового матеріалу
2.1.Мотивація навчальної діяльності
Ці предмети оточують нас з дитинства – вишивані рушники, килими, горщики, посуд та багато іншого. Усі ці речі роблять затишним наше житло, зручним та приємним наш  побут. Чи задумувались ми над тим, що це також мистецтво.
З давніх-давен  людина у створених виробах задовольняє не тільки свої щоденні потреби,але й свої естетичні потреби, намагаючись прикрасити предмет, яким вона користується. Поява орнаментованих предметів у первісному мистецтві була пов’язана з трудовою діяльністю та обрядом.як вид художньої творчості декоративно- ужиткове мистецтво остаточно складається під час виділення ремесла у самостійну галузь виробництва.
2.2. Актуалізація опорних знань учнів
1. група  «Міні - дослідження» - учні самостійно опрацьовують частину матеріалу і відповідають на  запитання - Що? Де?  Як? Чому? Для чого?;
2 група «Тема-термін» - із запропонованих 10 понять відібрати ті, що відносяться до теми; пояснити їх значення
(вишивка,декоративний розпис, живопис, писанкарство, ткацтво, килимарство, графіка, гончарство,різьба по дереву, столярство, бондарство, лозоплетіння, бджільництво, бісероплетіння, народна іграшка)
2.3. Визначення спільного та відмінного між  ДПМ та дизайном (колективна робота)

(на прикладі двох творів, які належать відповідно до ДПМ та дизайну)



                                           ДПМ                            дизайн
 















2.4. Демонстрація відеоматеріалів «7 чудес Вінниччини», розділ «Немирів» 2 частина
Акцентування уваги учнів на мистецькій вартості памяток трипільської культури.
-          Знайдіть характерні мотиви трипільського декору.
-          Чи є ці мотиви  вам знайомими?
-          Де зустрічаються елементи трипільського декору в українському ДПМ?

2.4. Робота в зошиті-посібнику
Скласти алгоритм представлення  творчого проекту, керуючись алгоритмом аналізу творів ДПМ.
2.5. Тренувальні вправи (аналіз  твору ДПМ  за даним алгоритмом)
3.  Практична творча діяльність учнів
3.1. Розробка творчого завдання (групова робота)
Команди розробляють колективні творчі проекти «Фантазії на теми Трипілля»
1 група - Жіночий одяг
2 група  - Внутрішнє убранство житла
3 група – Чоловічий одяг
4 група – зброя та знаряддя праці
1,2  та 3,4 групи – об’єднуються для захисту колективних творчих проектів
3.2. Захист колективних творчих проектів
Виступи капітанів команд або відповідального учня, аргументація вибору засобів виразності, орнаментів, стилів.
4. Підсумок уроку
4.1. Рефлексія
4.1.1. Кожен учень готує одне речення про роль ДПМ у його особистому житті
4.1.2. «Взаємоопитування» - учні вишиковуються в 2 кола. Перше коло (визначає учитель із учнів, які дали вірно визначення поняття ) – не рухається і кожен називає поняття, друге коло рухається і відповідає почергово на питання;
4.1.3. «Місце з сюрпризом»
Під стільцем приклеєні  листки паперу із запитаннями (вибірково)
 Запитання:
1.    Мистецтво, основною суттю якогоє створення і оздоблення художніх виробів, що мають практичне призначення в побуті
2.    Культура, що розвивалась на теренах України за доби мідного віку, і мала відчутний вплив на орнаментальну мову автентичного українського ДПМ
3.    Спільні риси прадавнього ДПМ у різних культурних регіонах світу
4.    Вид образотворчого мистецтва, завданням якого є конструювання предметів побуту, формування  гармонійного предметного середовища, створеного засобами промислового виробництва.
5.    Виготовлення із глини різних за призначенням виробів.
4.2. Формулювання висновку за темою, узагальнення знань, отриманих на уроці
4.3. Виставлення та мотивація оцінок
5. Домашнє завдання
- Поділ на групи
- Пояснення  завдання на наступний урок
Підготуватися до створення та представлення  колективних творчих проектів на тему: «Фантазії на теми балетів», підібрати музику.




Немає коментарів:

Дописати коментар