Тема: Візуальне (образотворче) мистецтво: архітектура.
Мета:
·
Поглибити знання учнів про види та
художні засоби виразності архітектури як виду образотворчого мистецтва;
·
Формувати вміння учнів аналізувати
архітектурні твори;
·
Навчити учнів оперувати мовленнєвими
поняттями об’ємно-просторових мистецтв;
·
Розвивати компетентнісні уміння та
навички учнів в процесі виконання колективних творчих проектів.
Обладнання:
·
Музика:
Alan
Parsons Project,
«La
Sagrada Familia»
(з концерту «Gaudi»
1987 р.);
·
Візуальний ряд:
Ретроспективна
презентація архітектурних творів світового значення;
Презентація
: «Подорож вулицями старовинної Вінниці»
·
Зошити-посібники для учнів;
·
Технічні засоби навчання.
Епіграф уроку : Архітектура це музика, що застигла
Хід уроку
1.
Вступ
1.1 Емоційне введення до уроку
1.2 Вступна бесіда
1.
Твори якого виду
мистецтва ви побачили у презентації?
2.
Передайте
почуття,що виникли у вас після перегляду презентації.
1.3.Слово вчителя «Міні - лекція»
Короткий екскурс в історичне минуле.
Архітектура
стародавнього світу.
Мегалітичні
споруди кам’яного та початку бронзового віку.
В
неоліті (новому кам’яному віці) з’являються споруди, які можна віднести не
просто до продукту будівництва, а й до зразків архітектури. Цю архітектуру
називають мегалітичною (в перекладі з
грецької «мега» величезний, «літос» – камінь). Найдавніші й найпростіші
мегалітичні споруди – це менгіри –
необроблений камінь форми, встановлений вертикально, пізніше з’явились статуї –
менгіри які схематично нагадували людську постать. Менгіри зустрічаються скрізь
у Європі (найбільше в Англії, Шотландії, Ірландії, Франції)
Дольмен – більш складний
за будовою мегалітичний пам’ятник декілька стоячих каменів, накритих зверху
великою кам’яною плитою; вони найчастіше служили місцем поховання (багато
дольменів зустрічається в Англії, Іспанії)
Стоунхендж. Знаходиться на
Солсберійській рівнині у Великобританії, в перекладі означає Нависаючі Камені,
про нього існує багато легенд: але в ХVІІ-ХVІІІ ст. походження Стоунхенджу стали пов’язувати з
друїдами – служителями давньої таємничої релігії, які правили в Британії ще до
того, як її захопили римляни.
Сучасні
археологи стверджують: будівництво Стоунхенджу почалося ще в кам’яному віці і
мало декілька етапів, основні споруди були зведені в період 1900-1600 рр. до
н.е. Стоунхенджу – це величезний прилад для спостереження за небесними тілами:
якщо стати в центр кола в день літнього сонцестояння, то в проміжку видно, як
сонце з’являється з-за обрію, це була прадавня обсерваторія і, можливо, ще й
місце поховання (про це свідчать обгорілі людські кістки, знайдені в деяких
ямках).
Будівництво
було завершене близько 1500 р. до н.е. на початку епохи бронзи.
Архітектура
Давнього Сходу.
Єгипет. Найвідоміші
пам’ятники – Великі піраміди які давні греки вважали першим з див світу. Протягом
свої багатовікової історії єгиптяни будували піраміди відносно недовго.
Поховання перших єгипетських царів і фараонів називались мастаба – в землі
викопували камеру, в яку клали мумію в саркофазі, зверху робили насип, який
обкладали кам’яними плитами: верх був плоский, стіни скошені.
Першу
піраміду збудував на початку ІІІ тис. до н.е. архітектор Інхотеп –
міністр засновника Третьої династії фараона Джосера. Ця піраміда була
ступінчатою, ніби складалась з 5 ярусів різного розміру поставлених один на один.
Висота була 30м.
Піраміди
з гладенькими стінами з’явились під час правління фараонів Четвертої династії:
спочатку їх розміри були невеликі, згодом були збудовані три великі піраміди
фараонами Хеопсу, Хефрену, Мікерину.
Висота найвищої Хеопса дорівнює 147
м .
Єгипетський
храм. Давньоєгипетські
храми, як правило, являють собою низку гіпостильних зал. те перистильних
двориків (тобто двориків, з усіх боків оточених колонами). Вони розташовані
один за одним уздовж єдиної осі симетрії. Один з найвідоміших – храм Амона в
Луксорі, храм Амону-Ра в Фівах (Карнак).
Важлива
деталь – численні кам’яні колони виконані у вигляді лотосів, пальми або пучків
очерету. Ще одна, більше відома до речі деталь – численні статуї – сфінкси,
фантастичні кам’яні істоти з головою людини і тілом лева. Найбільший сфінкс
зображує імператора.
Месопотамія. В Месопотамії
будівництво розвинулось, оскільки це були річкові цивілізації, каміння
бракувало, натомість було багато глини – тому майстри Давнього Дворіччя стали
першими в світі архітекторами, що працювали переважно з цеглою; використовували
переважно необпалену цеглу (дерево, необхідне для вогню і обпалення теж було в
дефіциті). Обпалену цеглу брали лише для обличкування, добре що сухий клімат
сприяв довгому збереженню споруд. Крім того в будівництві широко застосовували
асфальт (він теж затримував вологу)і суміш на зразок цементу: асфальт змішаний
з глиною (для скріплення цегли).
Зікурат – теж піраміда,
але уступчаста з кількох ярусів; в них не було внутрішніх камер. Храм,
присвячений божеству ставили на верхівці. Знизу зікурат на 2/3 обкладали чорною
цеглою, верхню третину робили червоною, храм – блакитним з золотом (в населення
зікурат був моделлю всесвіту - чорний ярус – підземний світ людей,
блакитно-золотий храм на верхівці - символ небесного світу богів)
Найбільшим
був зікурат у Вавилоні, його вважають прототипом біблійської Вавилонської вежі.
Зокрема
про Вавилон «Геродот писав у V ст. до н.е., що
«місто облаштоване так чудово, як жоден з відомих нам міст. Воно мало чітке
планування: прямокутник, оточений подвійною стіною».
До
нашого часу збереглася брама Іштар та Дорога процесії, оточена зубцюватими
стінами.
Стародавня
Греція. В
стародавній Греції сформувались власні архітектурні традиції, які широко
застосовувались протягом історії людства, до них звертаються і в сучасному
будівництві; в містах України і світу збереглось багато архітектурних споруд в
стилі класицизм і неокласицизм, оздобленням яких послужили архітектурні ордери
античної Греції.
(Демонстрування
фото давньогрецьких храмів і історико – сучасних споруд в стилі класицизму і
неокласицизму. Учні визначають спільні риси).
Отже,
слово ордер – означає стрій, порядок.
Стародавня Греція подарувала архітектурі 3 архітектурні ордери: доричний, іонічний та коринфський (демонстрування їх зображень, визначення
відмінностей)
Архітектурні
пам’ятки доричного ордеру: Парфенон, храм Зевса в Олімпії, храм Гери в Пестумі
−іонічного ордеру: храм Артеміди в Ефесі
(ІІ чудо світу), храм Ніки в Акрополі Афінському, Дідімайон в м. Мілеті
−коринфського:
Класичний
грецький храм мав форму періптера.
Періптер
– прямокутник, оточений колонами. Дах був двосхилий, трикутної форми по фасадах
– портик.
Іноді
греки застосовували колони у вигляді людських фігур: чоловічі фігури – колони
називались атланти, жіночі – каріатиди.
Після
занепаду Стародавньої Греції і її завоювання Римом архітектурні традиції
продовжила Римська імперія .
1.4. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Ви вже розуміли,що
темою нашого уроку буде АРХІТЕКТУРА. На уроці ми познайомимось із особливостями будівель в залежності від їх призначення. Дізнаємось про види та художні засоби виразності
архітектури як виду образотворчого мистецтва; навчимось аналізувати архітектурні твори;
1.
Пояснення нового
матеріалу
2.1.Мотивація
навчальної діяльності
Протягом багатьох
століть архітектурні об’єкти служили людям не тільки для праці, навчання,
відпочинку, а й несли у собі інші
важливі якості: формували уявлення про красу, викликали певні почуття та
настрій. Краса архітектурних споруд навіть оспівувалась в художніх творах.
2.2. Актуалізація опорних знань учнів
1.
Що таке архітектура?
2
Що
в перекладі означає слово «архітектор»?
3.
Які
ви знаєте архітектурні стилі?
Назвіть
(по можливості їх ознаки).
2.3. Слово вчителя
Архітектура – мистецтво
проектування і спорудження будівель, а також самі споруди.
Архітектор – в перекладі означає
головний будівничий
Вітрувій висунув три вимоги до архітектурних споруд,
це: міцність, краса та корисність
В залежності від архітектура поділяється на
такі види:
Об’ємна – конструкція одного об’єму.
Комплексна – кілька будівельних споруд, об’єднаних спільними ознаками (зовнішніми
і за призначенням).
Містобудівельна - планування вулиць, кварталів, мікрорайонів, тощо.
Ландшафтна - планування місцевості навколо споруд, парків, скверів, площ і т.п.
В залежності від призначення архітектурні
споруди діляться на такі види:
1.
Житлова.
2.
Громадська.
3.
Промислова (індустріальна).
4.
Культова.
Історія архітектури починається з найдавніших
періодів цивілізації і прогресує разом з людством.
Архітектуру називають – застигнувша музика. Не
слід плутати поняття «будівництво» і «архітектура» – це не одне й те саме. Один
з найвідоміших архітекторів ХХ ст. Ле Корбюзьє сказав: «Ви використовуєте як
будівельний матеріал камінь, дерево або бетон, ви зводите з нього будинки або
палаци. Це є будівництво. Та раптом ви зворушили моє серце, і мені стало добре.
Я в захопленні вигукую: «Як гарно!» – це вже архітектура.
Давні міста називають кам’яними літописами,
саме з виникнення перших постійних поселень починається для нас історія
людства, яку ми можемо осмислити, жоден з різновидів мистецтва не пов’язаний з
розвитком технології більше, ніж архітектура. Можна нафантазувати красиву
споруду але треба ще збудувати її так, щоб вона стояла і не падала – ретельно
розрахувати навантаження на всі частини будови, знати властивості різних
будівельних матеріалів.
Значний вплив на розвиток архітектури з
давніх-давен мали: політичний лад суспільства, його ідеологія і, звісно, роль
будівельного матеріалу була однією з провідних.
Розвиток архітектури не завжди відбувався
поступально й рівномірно: історія знає випадки, коли будівельне мистецтво
предків нащадки надовго забували (наприклад: катастрофічна загибель у ІІ тис.
до н.е. Мінойської цивілізації). Відомі і періоди винятково бурхливого розвитку
будівництва і архітектури (межа ХІХ-ХХ ст.)
Часто новий етап розвитку стає не прямим
продовженням, а навпаки – запереченням попереднього (бароко-класицизм;
готика-ренесанс). Але кожна будівельна традиція мала своє продовження.
Архітектура не лише візуальний вид мистецтва,
будівлі прикрашають скульптурою, мозаїкою навіть витворами живопису,
спланованого навколо місцевістю – це особлива мова, яка розповідає про життя
народів світу в різні часи.
2.4. Робота в
зошиті-посібнику
- Визначити належність
перерахованих різновидів споруд за призначенням до певних видів архітектури.
2.5. Тренувальні
вправи (аналіз архітектурного твору за даним алгоритмом)
3. Практична творча діяльність учнів
3.1. Розробка
творчого завдання (групова робота)
Створення ескізу
архітектурного комплексу в традиціях
певного регіону
3.2. Захист колективних творчих проектів
- Аналіз
архітектурного комплексу за зразком
- Обґрунтування
особливостей даної споруди
4. Підсумок уроку
4.1. Рефлексія
4.1.1. Встановити
відповідність:
Типові ознаки архітектури
1.
Китай
2.
Доколумбова Америка
3.
Схід
4.
Єгипет
А) комплекси
східчастих пірамід із культовим приміщенням на вершині, камяні стелли з
рельєфами
Б) гладкостінні
піраміди.
В) багатоярусні
вежі у формі пагод
Г) мінарети,
мечеті, вигадливе орнаментування
4.1.2. «Мікрофон»
1.
Візуальний вид мистецтва проектування та
спорудження будівель – це ... .
2.
В залежності від призначення, архітектура
поділяється на: … .
3.
Дайте відповідь, що в перекладі означає слово
«мегаліт»? Якого періоду історії людства стосується визначення «мегалітична
архітектура»?
4.
Необроблений камінь довгастої форми,
встановлений вертикально – це ... .
5.
Декілька вертикально встановлених каменів,
накритих зверху кам’яною плитою – це
6.
Найдавніша архітектурна пам’ятка на території
Великобританії – це … .
7.
Славнозвісні єгипетські піраміди – це місця
поховань фараонів ... (назвіть їх імена)
8.
Найчастіше в єгипетських храмах застосовували
колони у вигляді ... .
9.
Які три архітектурні ордери ввели в
архітектуру стародавні греки?
4.2. Перегляд презентації:
«Подорож вулицями старовинної Вінниці»
- які архітектурні
споруди збереглися до наших днів?
- які архітектурні
стилі ви впізнали в даних будівлях?
- обґрунтуйте свою
відповідь.
4.2. Формулювання
висновку за темою, узагальнення знань, отриманих на уроці
4.3. Виставлення та
мотивація оцінок
5. Домашнє завдання
- Поділ на групи
- Пояснення завдання на наступний урок
Підготувати інформацію про скульптуру (за видами),
приготувати пластичний матеріал для роботи на наступному уроці (пластилін,
глина, солоне тісто)
Немає коментарів:
Дописати коментар