вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Урок Напрямки музики маових жанрів

Тема: Жанрова палітра музичного мистецтва. Напрями музики масових жанрів.

Мета:
·         Поглиблювати знання учнів щодо спільних та відмінних рис, стильових  особливостей та виражальних засобів, характерних для різних напрямків музики масових жанрів;
·         Формувати компетентнісні навички учнів під час сприйняття та аналізу музичних творів;
·         Розвивати в учнів уміння відстоювати власну позицію щодо своїх музичних  уподобань.

Обладнання:
·         Музика:
Elvis Presley «That`s All Right Mama».
·         Фрагменти відео кліпів різних напрямів музики масових жанрів: джаз, рок, музика, диско, регбі, реп.

Хід уроку

1. Вступ
1.1.Емоційне введення до уроку
Підготуватись до висловлення своїх думок з теми: «Ваше розуміння музики масових жанрів»
1.2.Вступна бесіда
-          висловлення  думок з теми: «Ваше розуміння музики масових жанрів»
-          пригадайте визначення популярної музики (з допомогою словника у зошиті-посібнику)

1.3.  «Міні-лекція»  Класика, вічна й мінлива
ХІХ-ХХ ст. Композиторів не задовольняють старі творчі методи й прийоми, бажання справити сильне враження на слухача призвело до того, що гармонічний початок втратив важливість. Оновлення музичної мови почалось ще в творчості Ричарда Вагнера (1813-1883) – він широко став застосовувати дисонанси – це придавало його музиці схвильоване напружене звучання. творчість Вагнера справила великий вплив на композиторів – експресіоністів Ріхарда Штрауса і Гюстава Мюллера, їх музика сповнена трагізму і психологічної глибини.
В другому десятиріччі ХХ ст. в музиці виникла «Нова віденська школа» яку очолили Арнольд Шенберг і Альбан Берг – вони використовували всі звуки в межах октави – це дозволило створити по-справжньому емоційні твори.
Музична культура ХХ ст. постійно зверталась до народної творчості (прославлені балети Стравінського «Жар-птиця», «Петрушка» – в них використані не лише слов’янські мотиви, а також нові напрямки популярної музики – блюз, рок, фанн, реп і ін. В російській музиці успішно поєднували класичну музику і нові течії С.Рахманінов, А.Скрябін, Д.Шостакович, С.Прокоф’єв.
(Учням дається можливість прослухати фрагменти творів названих композиторів).
1.4.        Робота у зошиті – посібнику
-          З’єднати стрілочками відповідні елементи таблиць: згадати характерні особливості музики масових жанрів та співвіднести напрямки з їх під жанрами.


1.5. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
На уроці ми ознайомимось із спільними  та відмінними рисами, стильовими  особливостями та виражальними засобами, характерними для різних напрямків музики масових жанрів; створимо колективні творчі проекти на тему: «Клубна тематична дискотека »

2.      Пояснення нового матеріалу
2.1.Мотивація навчальної діяльності
У кожного із нас своє розуміння мистецтва, свої вподобання, симпатії. Одним подобається реалістичний живопис, а інший отримує задоволення від спілкування з творами сюрреалізму або абстракціонізму. Тому всі ми маємо вміти відстоювати власну позицію щодо своїх музичних вподобань, а тому, відповідно, ми повинні більше знати про свої улюблені напрямки музичного мистецтва.

2.2. Актуалізація опорних знань учнів
- які асоціації у вас виникають зі словом «джаз»?
- що вам відомо про цей напрямок у музичному мистецтві?
- які ще напрямки сучасної музики вам відомі?

2.3. Слово вчителя

Напрями музики масових жанрів
Джаз – виник на рубежі ХІХ і ХХ ст. в результаті злиття елементів двох музичних культур – європейської і африканської.
Рок-н-рол – стиль популярної музики виник в 50-ті роки ХХ ст. в США. Цей стиль сформувався з поєднання американського сільського фольклору (кантрі – ендвестерн) і негритянського музичного мистецтва (ритм – енд – блюз) Найвідоміший виконавець – Елвіс Преслі, він ввійшов в історію музики, як «король рок-н-ролу».
Рок-музика –сучасна музика, яка виникла з пісенно – танцювальних жанрів негритянського міського фольклору в США в 30 р. ХХ ст. Для рок музики характерне застосування електронної переробки і посилення звуку. Рок-музика відразу стала частиною молодіжної культури.
Рок-опера – в ній поєднуються різні жанри і напрямки (Ісус Христос – суперзірка).
(супроводжується показом презентації  з фотографіями  виконавців – представників різних напрямків)
Звучання нової епохи
Реп – ритмічна мелодеклагнація з фоновим електронним акомпанементом.
Техно – виникнення музичної течії пов’язане з бурхливим розвитком сучасних технологій обробки звуку «В техномузиці класичні мелодії набувають нового звучання завдяки накладенню ритму і використанню складних звукових ефектів.
Рейв – від англійського rave – нісенітниця, стиль, в якому жорсткий і швидкий ритм, віртуозні гітарні соло і комп’ютерні звукові ефекти створюють неповторну мелодію.
(Розповідь супроводжується відповідним звуковим оформленням).
Висновок: історія музики і музичних інструментів протягом століть була тісно пов’язана з розвитком техніки.
Прослідкуємо ще раз історичну вертикаль розвитку музичних жанрів та відповідних музичних інструментів:
1.    Музика Стародавнього світу – інструменти й різновиди: (Арфа, кіфара, ліра) Музика залишається одноголосою.
2.    Музичні напрямки і інструменти Середньовіччя (труба, флейта, бубон, барабан).
В ХІ ст. італійський музикант Гвідо д’Ареццо розробив спосіб запису нот на нотному стані, який складався з 4 горизонтальних паралельних ліній. Він же придумав і назви нот: до, ре, мі, фа, соль, ля, сі. Так виникла мова музики з її трьома головними складовими: мелодією, ритмом і гармонією.
ХVІ-ХVІІ ст. смичкові музичні інструменти: найпопулярніший – скрипка, починаючи з ХVІ ст. скрипка розповсюдилась по всій Європі, в Італії виникли прославлені школи скрипічних майстрів: Гварнері, Аматі, Страдіварі.
Віолончель - великих розмірів смичковий інструмент.
Щипкові музичні інструменти: в ХVІ-ХVІІ ст. найрозповсюдженіший щипковий інструмент – лютня; грі на лютні навчали юнаків і дівчат із заможних сімей.
В ХVІ ст. на зміну лютні прийшла гітара.
Квартет ХVІ-ХVІІ ст. складався з лютні, флейти, віолончелі й клавесину.
VІІІ-ХІХ ст.
В 1709 р. італієць Бартоломео Крістофорс винайшов клавішний інструмент, який одержав назву «клавесин» з тихим і голосним звуком» – це було фортепіано. До кінця                  ХVІІІ ст. фортепіано повністю витіснило клавесин.
Перші духові інструменти (флейта, кларнет, гобой, фагот) були дерев’яні.
В 1845 р. А.Сакс винайшов саксофон – металевий духовий інструмент створений за тим же принципом, що й дерев’яні.
Пізніше в симфонічний оркестр увійшли мідні духові інструменти (труби, тромбони, валторни)
Найбільший духовний інструмент – орган. Для того, щоб він зазвучав, потрібно повітря накачати в спеціальні ємності, а потім воно виходить через дерев’яні і металеві труби. Орган має кілька рядів клавіш для рук і багато педалей, які переключають регістри звуку. Найвидатніші органні твори написані Й.С.Бахом.
ХХ ст.
В перші десятиріччя з’являються невидані раніше музичні інструменти: електрогітара – винайдена в США в 30-х роках; синтезатори звуку – вони самі по собі не є музичними інструментами, але при під’єднанні їх до традиційних інструментів змінюють їх звучання на тисячі ладів; електроорган – дозволяє одержувати незвичайні поєднання звуків і нові звукові ефекти.

2.4. Робота в зошиті-посібнику
- самостійна робота (ознайомлення із стильовим розмаїттям різних течій, форм і різновидів музики масових жанрів)
2.5. На основі опрацьованого матеріалу потрібно визначити напрямки музики під час перегляду фрагментів відеокліпів

3.  Практична творча діяльність учнів
3.1. Розробка творчого завдання (групова робота)
Узагальнення матеріалів підібраних усіма членами групи
3.2. Захист колективних творчих проектів
4. Підсумок уроку
4.1. Рефлексія
4.1.1. Прийом  «Так - ні» - під час швидкого  читання запитань відповідати учні  так чи ні.;
- Основними центрами розвитку рок-музики є Росія та  країни Близького Сходу (ні)
-  Стильвий напрямок музики, що виник внаслідок взаємодії африканської та європейської танцювальної музики  - це джаз (так)
- Блюз є представником світського музикування американських негрів (так)
- Стиль популярної танцювальної музики це рок (ні)
- Мюзикл – це музично –сценічна вистава, у якій поєднуються різноманітні жанри і виражальні засоби естрадної та побутової музики (так)
- Джаз  у перекладі із американської означає смуток, туга (ні)
- Синонім до поняття «музика масових жанрів» - це популярна музика(так)

4.1.2. «Мистецький двобій»
Учні по черзі ставлять запитання один одному. Оцінюється правильно поставлене запитання за темою уроку та правильна відповідь.

1.1.      Формулювання висновку за темою, узагальнення знань, отриманих на уроці
До відповіді запрошуються учні, які були найменш активними на протязі уроку.
4.3. Виставлення та мотивація оцінок
5. Домашнє завдання
- Поділ на групи
- Пояснення  завдання на наступний урок
1.Підготуватися до уроку - узагальнення
2. Підготуваи цікаву інформацію за темою розділу (за бажанням)






Урок - узагальнення Видова та жанрова палітра образотворчого і музичного мистецтва

Тема: Урок-узагальнення (блок №1). Видова та жанрова палітра образотворчого і музичного мистецтва.

Мета:
·         Виявити рівень компетентнісних умінь та навичок учнів під час аналізу-інтерпретації творів художнього та музичного мистецтва;
·         Розвивати та формувати естетичну культуру учнів, підвищувати рівень їх мистецьких потреб і уподобань.
·         Виховувати відповідальне ставлення до навчання
·         .
Обладнання:

·         Музика:
Фрагменти музичних творів, релаксаційна музика;
·         Візуальний ряд:
Фотознімки, репродукції шедеврів світового мистецтва;
·         Аудіо-візуальний ряд:
Фрагменти відео кліпів, вистав;
Презентація «Тестування»
·         Зошити-посібники для учнів;
·         Технічні засоби навчання.

Хід уроку
1.             Вступ
1.1.Емоційне введення до уроку
Мистецтво незбагненне й незрівнянне –
Його не може розум осягнуть,
Є в ньому вчна і священа тайна,
Що кличе людство на духовну путь.
Чому обличчя змінюють епохи?
І час від часу інша новина?
Здається, наче розібрались трохи,
Але відкрилась більша глибина.
Мистецтво піднімається на крилах
До вищої мети між інших мет,
Воно летить невпинно і нестримно,
Шляхи його, мов спалахи комет.
То величає, то сміється їдко,
То говірке,то стримує вуста,
Примхливе і вибагливе нерідко,
А  інколи грайливе, як дитя.
Воно, як жінка, чарівне й прекрасне,
Вдиха натхнення яблуневий цвіт,
Та якщо жінка із роками гасне,
Краса мистецтва не рахує літ.
1.2.Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні у нас урок- узагальнення. Пройде він у незвичній формі. Це урок – конкурс. Протягом уроку ми визначимо найкращого мистецтвознавця, попрацюємо в командах та індивідуально, визначимо рівень ваших навчальних досягнень з вивченої теми, та, надіюсь, отримаємо задоволеня від спілкування з творами мистецтва.
2.      Основна частина
1 етап
Тестування (тести даються в комп’ютерному варіанті, учні записують відповіді у табличку – бланк відповідей)


2 –й етап «Знайди відповідність»
1.Вид образотворчого мистецтва основним виражальним засобом
 якого є колірта який відтворює дійсність за допомогою фарб

Музика
2.Вид образотворчого мистецтва основним виражальним засобом якого є є точка, лінія, штрих, пляма та який включає всі різновиди рисунка та гравюри
Театр
3.Вид образотворчого мистецтва завданням якого є проектування  і зведення будівель і споруд, що гармонійно формують середовище людини
Кіномистецтво
4.Вид образотворчого мистецтва, в якому дійсність пластично відтворюється в обємних формах
Декоративно-прикладне мистецтво
5. Мистецтво, головною суттю якого є створення і оздоблення художніх виробів, що мають практичне призначення в побуті
Танець
6. Художнє конструювання предметів побуту, формування гармонійного предметного середовища, створеного засобами промислового виробництва для забезпечення найкращих умов праці, побуту та відпочинку людей
Графіка
7. Мистецтво відтворення на екрані за допомогою кінематографа зображень, які викликають враження живої дійсності
Дизайн
8. Вид мистецтва, в якому художній образ створюєтьсЯпластичними та ритмічними рухами людського тіла
Скульптура
9. Вид мистецтва, що зображує життя в  сценічній дії,
яку виконують актори перед глядачами
Архітектура
10. Мистецтво, що відображає дійсність у художньо-звукових образах
Живопис

Блнк відповідей:


1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А


















Б









В









Г









Д









Оцінюється 3 балами

3.      «МОЗАЇКА»
Учитель. І от ми згадали основні поняття та, а зараз нам доведеться пригадати шедеври. Командам обрати пакети завдань з репродукціями картин великих  майстра, скульптурними творами, творами ДПМ, музичними творами. Потрібно   назвати їх автора і дати короткий аналіз.
Правила проведення 3 етапу
1.   Кожна з команд по черзі сприйматиме один з творів мистецтва (Всі види, крім живопису – у комп’ютерному вигляді)
2.   Час обмежений — тільки одна хвилина.
3.   Визначають  особливості здійснення аналізу, керуючись алгоритммами, що знаходяться у зошиті – посібнику
4.   Капітан, або визначени член команди здійснює аналіз твору (1 хв)
5.   Право на виправлення та доповнення має член будь якої команди, який першим підняв руку
6.    Журі оцінює швидкість, логіку аналізу картини.
 (Виступи команд, оцінюються 3 балами, капітан команди виставляє оцінку членам своєї команди, залежно від учсті у підготовці  відповіді)
4.      «Вилучи зайве»
1.      Міекланджело, Роден, Рафаель
2.      «Тарас Бульба» М.Лисенко, «Лісова пісня» В.Кирейко,  «Русалонька» О.Костін
3.      «Boney M»,  «Океан Ельзи», «Бітлз»
4.      «Чесменський бій», «Райдуга», «Серед хвиль» І.Айвазовський
5.      І.Шишкін «Ранок в сосновому лісі», В.Полєнов «Бабусин сад», В.Суріков «Бояриня Морозова»
6.      «Джаз- Експромт»,  «Джаз Ванд», «ВВ»
7.      І.Шишкін «Жито», Вінсент ВанГог «Ворони над полем пшениці», О. Саврасов «Лосиний острів в сокольниках»
8.      І. Крамський «Незнайомка», В.Суріков «Сибірська красуня»,  В.Суріков «Бояриня Морозова»
Оцінюється 2 балами ( правильна відповідь та її аргументування)
5.      «Усний журнал»
Домашнє завдання за бажанням – підготувати цікаву інформацію за темою розділу.
Об’єм інформації 4-5 речень
Оцінюється 1 додатковим балом
6.      «Капітнаський бій»
Капітанами обираються учнів, що мають достатній та високий рівень знань.
Капітани команд – суперників задають по одному запитанню за темою (1 правильна відповідь- 1 бал)
3.Підсумок уроку
3.1.  Виставлення та мотивація оцінок
Визначення команди – переможниці (за сумою балів членів команди)
3.2. . Домашнє завдання
- Поділ на групи
- Пояснення  завдання на наступний урок

Підготуватися до участі у колективному творчому проекті «Театра як синтез мистецтв. Художньо-образна мова театрального мистецтва. Театральні професії»
1.2.  Підсумкова бесіда
-          Що нового дізнався на уроці?
-          Що з матеріалу уроку було давно знайомим?
-          Що найбільше сподобалось та запам’я талось?

-          Що я використаю у подальшому житті?